Anasayfa / Genel / Faydalı bilgiler / Bilmeniz gereken iPhone İpuçları ve Püf Noktaları

Bilmeniz gereken iPhone İpuçları ve Püf Noktaları

[AdsenseBanner2]

iOS 8 kurulu iPhone için bazı yararlı özellikleri gösteren ipuçları koleksiyonu.

Rahatsız Etme’yi planlayın

Rahatsız Etme, iPhone kilitliyken aramaları ve uyarıları sessize alır. Ayarlar > Rahatsız Etme bölümünde bu özelliği geceleri kullanmak üzere planlayın ve güzellik uykunuzun keyfini çıkarın. Alarmlarınız çalmaya devam edecektir.

Mail

Yanlışlıkla bir e-postayı mı sildiniz?

iPhone’u sallayın, sonra Geri Al’a dokunun.

Ekranın en üstüne kolayca ulaşın

Ana Ekran düğmesine basmadan iki kez dokunun; ekranın tamamı başparmağınıza yakın olacak şekilde aşağıya kaydırılır. Ekranı yeniden yukarı taşımak için aynı işlemi tekrar edin.

Mesajlar

Mesajlar’da hızlı foto çekip gönderin

ortam iliştir düğmesi simgesini basılı tutun, karenizi oluşturun, sonra fotoğrafı çekip hemen göndermek için resim çek düğmesi simgesine dokunun.

Kamera

Sanatsal kontrolü ele geçirin

Otomatik ayarları geçersiz kılıp kendi odak noktanızı ayarlamak için, pozlamayı ve odağı kilitlemek istediğiniz yere dokunun ve dikdörtgen yanıp sönünceye dek parmağınızı basılı tutun. Artık karenizi oluşturabilirsiniz.

Kamera

Ağır çekim videoların hızını ayarlayın

120 ve 240 kare/sn (FPS) arasında geçiş yapmak için dokunun. Kapalı mekânda veya ışığın az olduğu diğer durumlarda 120 kullanın.

 

Safari

Bağlantıyı yeni bir sekmede açın

Yerinizi kaybetmeden Safari’de bir bağlantıyı keşfedin. Bağlantıya dokunup parmağınızı basılı tutun, sonra Yeni Sekmede Aç’ı seçin.

Mesajı Kilitli ekrandan cevaplayın

Bildirimi sola kaydırın, sonra Cevapla’ya dokunun. Veya bildirimi kapatmak için sil düğmesi simgesine dokunun.

Aksanlı karakterleri yazın

Alternatifleri görmek için bir karaktere dokunup parmağınızı basılı tutun. İstediğiniz karakteri seçmek için kaydırın.

 

Takvim

Günün daha çok saatini görün

Daha fazla saat görmek için takviminizi parmaklarınızla kıstırın. Tüm haftanızı görüntülemek için iPhone’u yana döndürün.

 

 

Daha yakından bakın

Büyütecin görünmesini sağlamak için üç parmağınızla çift dokunabilirsiniz. Bu seçeneği Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Büyütme bölümünde açın.

Her şeyi büyütün

Her şeyi daha büyük bir puntoda görüntülemek için, Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Görüntü bölümüne gidin, sonra Büyütülmüş’e dokunun.

Yazmak yerine konuşun

Klavyede dikte düğmesi simgesine dokunun ve mesajınızı söyleyin (noktalama işaretleri de dahil olmak üzere), sonra Bitti’ye dokunun.

Kamera

Filtrelerle doğru ortamı oluşturun

Kamera’da resim çekmeden önce filtre uygulayabilirsiniz. filtreler düğmesi simgesine dokunun, bir filtre seçin, sonra fotoğrafınızı çekin.

 

 

Fotoğraflar

Fotoğrafı istemeden mi sildiniz?

Paniğe kapılmayın. Albümler’e dokunun ve Son Silinenler albümünü açın. Fotoğrafa dokunun, sonra Kurtar’a dokunun.

Safari

Hikâyenin tamamına erişin

Bir sitenin mobil sürümü yerine masaüstü sürümünü görmek için, adres alanına dokunun, ekranı aşağıya doğru çekin, sonra Masaüstü Siteyi İste’ye dokunun.

 

Mesajlar

En son fotoğraflarınızı Mesajlar ile gönderin

ortam iliştir düğmesi simgesine dokunun, son fotoğraflarınızdan paylaşmak istediğiniz bir veya birkaç tanesini seçin, sonra Fotoğraf Gönder’e dokunun.

 

Telefon

Aramayı mesajla yanıtlayın

Aramayı cevaplayamıyor musunuz? Önceden yazılmış bir mesaj yanıtı göndermek için Mesaj Gönder’e dokunun. Mesajları, Ayarlar > Telefon > Mesajla Yanıtla bölümünde özelleştirin.

 

 

Kullanma kılavuzunu indirin

iPhone hakkında bilmek istediğiniz her şeyi tek bir yerden öğrenin. iPhone Kullanma Kılavuzu iBooks Store’dan ücretsiz olarak indirilebilir.

 

Fotoğraflar

Öncesini ve sonrasını görün

Fotoğrafı düzenlerken özgün halini geçici olarak göstermek için görüntüye dokunup parmağınızı basılı tutun, böylece fotoğrafı yaptığınız değişikliklerle karşılaştırabilirsiniz.

 

Kişiler

Kişilere profil resimleri ekleyin

Arkadaşlarınız size e-posta gönderdiğinde veya sizi aradığında profil fotoğraflarını görmek için Ayarlar’a gidin ve Facebook’a veya Twitter’a dokunun. Sonra Kişileri Güncelle’ye dokunun.

 

Mesajlar

Mesaj bildirimlerini sessize alın

Bir yazışma için bildirimlerin sesini kapatın (örneğin yoğun bir grup tartışması için kullanışlıdır). Konu grubunu görüntülerken Ayrıntılar’a dokunun, sonra Rahatsız Etme’ye dokunun.

 

Safari

Web sayfasındaki karışıklığı azaltın

Safari, makalelerin okunmasını kolaylaştırabilir. Bulunduğunuz sayfa destekliyorsa, reklamlar ve dikkatinizi dağıtan şeyler olmadan sadece metinleri ve fotoğrafları görmek için okuyucu düğmesi simgesine dokunun.

 

 

Passbook

Apple Pay ile yola çıkın

Parmağınızı Touch ID algılayıcının üzerine yerleştirip bir titreşim hissedene ve bir onay işareti görene dek iPhone’u temassız kart okuyucuya yaklaştırın. Apple Pay’i Passbook’ta ayarlayın.

 

AirDrop’u kullanarak paylaşın

AirDrop’u destekleyen uygulamalarda bir fotoğrafı, videoyu veya belgeyi yakınınızdaki kişilerle paylaşabilirsiniz. paylaş düğmesi simgesine dokunun, sonra paylaşımda bulunmak istediğiniz kişiye dokunun.

 

Mesajlar

Diğer kişilere nerede olduğunuzu gösterin

Mesajlaştığınız kişilerin nerede olduğunuzu görmesine izin verin. Ayrıntılar’a dokunun, sonra Konumumu Paylaş’a dokunun.

 

Fotoğraflar

En iyi kareleri tek albüme toplama

Beğendiğiniz resimleri seçmek için favori düğmesi simgesine dokunduğunuzda, bu resimler otomatik olarak Favoriler albümünde toplanır.

[AdsenseBanner]  

Mesajlar

Mesajlar’da fotoğraf kaydedin

Ayrıntılar’a dokunun, bir fotoğrafa dokunup parmağınızı basılı tutun, sonra Daha Fazla’ya dokunun. Fotoğrafları seçin, sonra Görüntüleri Kaydet’e dokunun. Artık bunları Fotoğraflar uygulamasında görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

 

Internet adreslerini çabucak yazma

Internet adreslerini yazarken .com ve diğer son ekler arasından seçim yapmak için (destekleyen uygulamalarda) klavyedeki nokta tuşunu basılı tutun.

 

Kamera

Sayaç yardımıyla kendinizi (selfie) çekin

Fotoğraflarınızda siz de bulunmak istiyorsanız deklanşör için sayacı kullanın. Karenizi oluşturun, sayaç düğmesi simgesine ve saniye sayısına dokunun, ardından deklanşör düğmesine dokunun ve karede yerinizi alın.

 

Ailenizle paylaşın

Uygulamayı bir kez satın aldıktan sonra ailenizdeki diğer kişiler de onu kullanabilir. Aile Paylaşımı ile aile üyeleriniz kendi hesaplarına sahip olsalar bile satın alınanları paylaşabilir. Bu özelliği Ayarlar > iCloud bölümünde ayarlayın.

 

Mesajlar

Mesajın ne zaman gönderildiğini görün

Mesajların ne zaman gönderildiğini görmek için, balonu sola sürükleyin.

 

Kişiler

Favori kişilerinize erişin

Ana Ekran düğmesine iki kez basın, sonra hızlı arama listenizde veya son aramalarda aramak veya mesaj göndermek istediğiniz kişiye dokunun. Kişiyi, Telefon uygulamasında Hızlı Arama listenize ekleyebilirsiniz.

 

Mail

Yanıt bildirimlerini alın

Bir e-postaya yanıt mı bekliyorsunuz? İletiyi görüntülerken iletiyi işaretle düğmesi simgesine ve ardından Bana Bildir’e dokunun.

 

Mail

E-postalarınızı çabucak yönetin

İletiyi işaretlemek için sağa doğru kaydırın. Diğer seçenekler için sola kaydırın; silmek için daha uzağa kaydırın. Eylemleri Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler > Kaydırma Seçenekleri bölümünde değiştirin.

 

Mesajlar

Sesli mesaj gönderin

Mesajlar’da kayıt yapmak için ses kaydı yap düğmesi simgesine dokunup parmağınızı basılı tutun. Kaydı göndermek için yukarıya kaydırın. Silmek istiyorsanız sola kaydırın.

 

Bildirime çabucak yanıt verin

Bildirimi kapatmak için yukarıya kaydırın veya gerçekleştirebileceğiniz eylemleri göstermek için aşağıya çekin. Örneğin iMessage’ı aşağıya doğru çekerseniz hemen orada yanıt verebilirsiniz.

İlginizi çekebilecekler

O fazladan bir delik ne işe yarıyor ?

[AdsenseBanner2] Koşu ve yürüyüş ayakkabılarındaki o fazladan bir delik ne işe yarıyor hiç merak ettiniz …

Daha kolay ütü yapmanızı sağlayacak tüyo

[AdsenseBanner2]   Ütü yapmak çok sıkıcı bir iştir ve ben daha ütü yapmaktan haz duyan …